سی‌ان‌ان میانجی‌گری آمریکا برای عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان سعودی با شکست مواجه می‌شود


آفتاب نیوز :

در پی آغاز عملیات طوفان الاقصی توسط نیروهای مقاومت فلسطین، شبکه خبری آمریکایی سی ان ان اعلام کرد که این عملیات تلاش های فزاینده دولت بایدن برای میانجیگری برای عادی سازی روابط اسرائیل و عربستان سعودی را پیچیده کرده است.

سی ان ان، شبکه خبری آمریکایی وابسته به حزب دموکرات و جو بایدن، رئیس جمهور کنونی این کشور، در تحلیلی درباره عملیات گردباد بین 7 اکتبر 2023 تا 15 اکتبر 2023 به وقت محلی افزود: مقامات آمریکایی از انفجار خشونت خبر دادند. در اسرائیل و حمله گسترده به اسرائیل آنها از غزه نظاره گر هستند.

استفانی هولت، دیپلمات ارشد آمریکایی در اسرائیل در شبکه های اجتماعی نوشت: شلیک بی اثر موشک های تروریستی توسط حماس علیه غیرنظامیان اسرائیلی را محکوم می کنم. من با مقامات اسرائیلی در تماس هستم و کاملاً از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر چنین اقدامات تروریستی حمایت می کنم.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، که آخرین بار در ماه سپتامبر با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل صحبت کرد، مدت ها از حق اسرائیل برای دفاع از خود دفاع کرد و انتظار می رود که از نزدیک بر مناقشه نظارت کند.

سی ان ان ادامه داد: با این حال، شیوع خشونت در زمان بسیار حساسی در روابط آمریکا و اسرائیل رخ می دهد. به نظر می رسد این حملات تلاش های فزاینده دولت بایدن برای میانجیگری عادی سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی را پیچیده کند.

این رسانه آمریکایی افزود: مقامات عالی بایدن ماه هاست در تلاش برای میانجی گری چنین توافقی هستند. آنها می گویند که چنین توافقی منطقه را متحول می کند و انتظار می رود که شامل نوعی امتیاز برای فلسطینی ها باشد که با نگرانی مذاکرات را تماشا می کنند.

سی‌ان‌ان اعلام کرد: شلیک موشک از غزه و اعلام نتانیاهو مبنی بر اینکه «ما در جنگ هستیم» اکنون توافق را تهدید می‌کند.

این رسانه آمریکایی افزود: موضوعات کلی این توافق اکثرا مشخص شده است، اما همچنان نکاتی وجود دارد و مقامات واشنگتن اعلام کرده اند که تا انعقاد این توافق فاصله زیادی باقی است. عربستان سعودی به طور سنتی یکی از حامیان اصلی منطقه ای آرمان فلسطین بوده است. روابط کنونی بایدن با نتانیاهو نیز در تضاد با آخرین خشونت بزرگ در غزه و اسرائیل در سال 2021 قرار دارد.

سی ان ان خاطرنشان کرد که در آن زمان، بایدن و دستیارانش در تلاش بودند تا از آغاز یک جنگ بزرگتر، از جمله در تماس های تلفنی منظم بین دو مقام، جلوگیری کنند. تلاش‌ها همچنین شامل دیپلماسی فشرده و ساعت‌ها پشت صحنه برای متقاعد کردن بازیگران منطقه‌ای از جمله مصر و قطر برای ایفای نقش در میانجی‌گری آتش‌بس بود.

این رسانه نزدیک به حزب دمکرات آمریکا تاکید کرد: از آن زمان تاکنون تنش هایی در روابط بایدن و نتانیاهو به وجود آمده که عمدتا ناشی از تصمیمات نتانیاهو و ائتلاف راست افراطی حاکم بر او بوده است. دیدار بایدن با نتانیاهو در ماه سپتامبر در حاشیه نشست های سازمان ملل اولین دیدار مستقیم آنها پس از به قدرت رسیدن نتانیاهو در اوایل سال جاری بود. انتظار می رود او در ماه های آینده از کاخ سفید دیدن کند.

شایان ذکر است رزمندگان مقاومت فلسطین از صبح روز شنبه ۲۴ مهرماه عملیات همه جانبه و بی نظیر خود را از غزه (جنوب) علیه مواضع رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی آغاز کردند. این عملیات در تاریخ 75 ساله اشغالگری بی سابقه بود و صهیونیست ها را شوکه کرد.

عملیات جامع و پیچیده مقاومت فلسطین در سرزمین های اشغالی از غزه آغاز شد و گزارش های غیررسمی حکایت از آمادگی گروه های مقاومت در کرانه باختری و تمامی اراضی اشغالی علیه صهیونیست ها دارد.

اسارت 35 نظامی صهیونیست و اعلام آن از سوی حماس و تایید منابع صهیونیستی تنها در سه ساعت ابتدایی عملیات از دیگر اتفاقات مهم عملیات بی نظیر مبارزان فلسطینی است.

ارتش این رژیم صهیونیستی همزمان با حمله همه جانبه رزمندگان مقاومت فلسطین به مواضع رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی، سربازان ذخیره خود را فراخواند و یکی از مقامات ارشد حماس امروز را «روز انقلاب» علیه متجاوزان خواند.

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

تماس با ما